Bezpieczne dziecko w sieci

Dziecko w sieci

W piątkowy wieczór 30 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Bezpiecznie – chce się żyć!”. Tym razem spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa dzieci w Internecie a poprowadził je Pan Paweł Tarko. Dowiedzieliśmy się, jak ważna jest ochrona dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami, na które trafiają w sieci przypadkowo bądź celowo, a które mogą wywierać bardzo negatywny wpływ na ich psychikę, zaburzając prawidłowy rozwój. Wiemy już, jakie są możliwe sposoby zabezpieczeń.

Usłyszeliśmy, na czym polega cyberprzemoc i w jaki sposób na nią reagować. Przy użyciu humorystycznych filmików rysunkowych prelegent zapoznał nas z zagadnieniem niebezpiecznych kontaktów w sieci oraz z konsekwencjami umieszczania niewłaściwych fotografii. Omówione zostały popularne gry komputerowe, mechanizmy powodujące uzależnienie od nich oraz negatywne konsekwencje korzystania z gier niedostosowanych do wieku gracza. Wiemy, że gra dla dziecka musi być odpowiednio dobrana i warto skorzystać w tym celu z systemu PEGI – więcej informacji na stronie www.pegi.info.

Zaznajomiliśmy się z terminologią zagrożeń w sieci takich jak child grooming, trollowanie, hate speech czyli mowa nienawiści, stalking, cyberprostytucja, sextering, sextortion. Pan Paweł omówił na koniec formy piractwa komputerowego.

Jako owoc spotkania warto przemyśleć i wdrożyć w swoim domu zdrowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci przez domowników, proponować im treści wartościowe, pozytywne, przyczyniające się do ich prawidłowego rozwoju.

Materiały dla rodziców i nie tylko: