Ogłoszenia parafialne | 2020/04/05

Niedziela Palmowa

 1. Wchodzimy w czas Wielkiego Tygodnia, jakiego jeszcze w życiu nie świętowaliśmy; puste kościoły, niemożność oczyszczenia serc w sakramencie pokuty, brak Komunii Świętej i wołanie ludzkości, jak Zbawiciel na Krzyżu: Pragnę… Boże, pragnę i potrzebuję Ciebie… Bądźmy więc, jak tylko potrafimy w tym czasie wirusowej pandemii, przy Jezusie witanym po królewsku, modlącym się krwawo na Górze Oliwnej, osamotnionym w więzieniu, cierpiącym z Matką Bolesną w drodze na Golgotę, i triumfującym po zmartwychwstaniu”.
 2. Na podstawie Dekretów Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Biskupa Tarnowskiego, w sprawie sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w Wielkim Tygodniu, pamiętajmy, że Msze święte i cała liturgia są celebrowane w tym czasie, bez udziału wiernych świeckich. Nie będzie „Ciemnicy”, „Grobu Pańskiego” oraz wystawionego Krzyża do adoracji.
  W naszej parafii, dzięki transmisjom internetowym, będziemy mogli na bieżąco brać udział w świętej liturgii, aby duchowo i medialnie trwać blisko Boga Miłości i wspierać się nawzajem, na zbawczej ścieżce wiary. Zachęcamy także do korzystania z innych przekaźników i transmisji telewizyjnych. Mimo wielu trudności i ograniczeń, starajmy się zachować chrześcijańskie i polskie tradycje, związane z tym świętym czasem”.
 3. Dzisiaj Niedziela Palmowa, nie będzie obrzędu poświęcenia palm. Zachęcamy do tradycji zrobienia palmy z gałązek i pozostawienia jej w domu jako pamiątki wjazdu Jezusa do Jerozolimy i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia.
 4. Wielka Środa:
  • Zachęcamy was także do wspólnej modlitwy w Wielką Środę. Na ten dzień przygotujmy Rodzinne nabożeństwo pokutne. Niestety nie wszyscy będą mieli okazję w tych dniach przystąpić do kratek konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i otrzymać rozgrzeszenie. Dlatego chcemy pomóc wam we wzbudzeniu żalu doskonałego, tak byście prosząc Boga o przebaczenie waszych grzechów i postanawiając przystąpienie do spowiedzi po zakończeniu epidemii, mogli doświadczyć spojrzenia Miłosiernego Ojca, który pragnie waszego nawrócenia i pełni życia.
  • Teksty do Rodzinnego nabożeństwa pokutnego - aby pobrać plik PDF - KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ. Kolejne teksty będą tam sukcesywnie dodawane.
  • Zapraszamy na rekolekcje, które będzie głosił bp Leszek Leszkiewicz w katedrze od Niedzieli Palmowej (godz. 10:30) do Wielkiej Środy (godz. 18:00), będą transmitowane w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz online na stronie parafii katedralnej.
 5. Wielki Czwartek:
  • Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00, bez przeniesienia Pana Jezusa do Ciemnicy.
 6. Wielki Piątek:
  • 12:00 Droga Krzyżowa;
  • 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia; rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia;
  • 18:00 Liturgia Wielkiego Piątku; bez przeniesienia Pana Jezusa do grobu.
 7. Wielka Sobota:
  • Nie ma poświęcenia pokarmów w kościele; przedstawiciel rodziny w poranek wielkanocny (Niedziela Zmartwychwstania), przed śniadaniem wypowiada słowa modlitwy;
  • Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20:00.
 8. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:
  • Msze Święta: 6:00 bez procesji rezurekcyjnej, 9:00, 11:00, 16:00.
 9. Codziennie kościół będzie otwarty od godz. 7:00 - 18:00; można prywatnie nawiedzić Pana Jezusa przy zachowaniu wszelkiej ostrożności (max 5 osób, min 2m odległości). W Nabożeństwach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota - Wigilia Paschalna) uczestniczą tylko kapłani, p. Organista i przedstawiciele Służby Liturgicznej Ołtarza.
 10. W Wielką Sobotę przez cały dzień będzie wystawiona woda święcona w buteleczkach; można zabrać ją do domu, tak samo tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów w poranek Wielkiej Niedzieli.
 11. Nasz Parafialny Caritas przygotował maseczki dla naszych parafian; można w razie potrzeby zabrać je przy wejściu do kościoła. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy na Święta, zakupy itp prosimy zgłaszać się do naszego Caritasu - tel jest podany na naszej stronie parafialnej. Może wiemy o kimś, komu potrzebna jest pomoc, bardzo prosimy o kontakt w tej sprawie.
 12. Dziękujemy wszystkim, którzy modlitwą, cierpieniem i ofiarą wspierają budowę naszej nowej świątyni. Wszystkich ofiarodawców polecamy codziennej modlitwie, a szczególnie w I czwartek miesiąca za wstawiennictwem naszego patrona Św. Jana Chrzciciela.
 13. Zachęcamy do codziennej modlitwy Różańcowej, która jest o 20:30. Tam również można usłyszeć bieżące informacje z życia naszej parafii. Również na naszej stronie parafialnej będą umieszczane informacje. Zawsze można skontaktować się z nami telefonicznie lub przez inne portale społecznościowe z nami kapłanami.