Błogosławiona Rodzino Ulmów wstawiaj się za rodzinami naszej Parafii

Relikwie rodziny Ulmów

Dnia 14 kwietnia 2024 roku, w rocznicę Chrztu Polski, do naszej kaplicy zostały wprowadzone relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie prowadzili gospodarstwo w miejscowości Markowa na Podkarpaciu. Specjalizacją Józefa była uprawa warzyw i owoców, pszczelarstwo i hodowla jedwabników. Wśród licznych pasji głowy rodziny można wymienić bibliotekarstwo, konstruowanie różnych urządzeń (m.in. radia), fotografię. Mimo tak wielu zajęć i licznej rodziny Józef Ulma znajdował czas na działalność społeczną. Państwo Ulmowie mieli 6 dzieci. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się liczną gromadką dzieci. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. Byli wzorowym, pracowitym i rozmodlonym małżeństwem.

W czasie II Wojny Światowej w swoim domu ukrywali ośmioosobową rodzinę Żydów. Groziła za to kara śmierci. Mimo to okazali samarytańską postawę, którą przypłacili życiem. Ktoś doniósł na nich i 24 marca 1944 roku o świcie żandarmeria niemiecka rozstrzelała najpierw ukrywających się Żydów, a następnie ciężarną Wiktorię oraz Józefa i ich pozostałe dzieci.

W roku 1995 otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznany przez Żydowski Instytut Yad Vashem. Natomiast 10 września 2023 roku zostali beatyfikowani. 

Ksiądz Proboszcz podczas homilii przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że święci i błogosławieni są po to żeby nas zawstydzać. Zaprosiliśmy tą niezwykłą Rodzinę do naszej parafii, aby nas zawstydzała, ale przede wszystkim inspirowała. W dzisiejszej cywilizacji śmierci Oni reprezentują cywilizację życia i poszanowania wartości. Poprzez oddawanie czci relikwiom świętych i błogosławionych Kościół czci samego Boga za wielkie rzeczy, jakich dokonał przez ręce tych ludzi. Ludzi , którzy odpowiadając na Jego wezwanie  dali się prowadzić  ku uświęceniu siebie i innych, poprzez ufność, serce pełne zawierzenia i gorliwą wiarę.

Bardzo dziękujemy naszemu rodakowi księdzu Włodzimierzowi Skoczniowi za udostępnienie nam tych relikwii.

Błogosławiona Rodzino Ulmów - Józefie, Wiktorio, Stasiu, Basiu, Władziu, Franusiu, Antosiu, Marysiu i Nienarodzone - módlcie się za nami!

Szersze informacje na temat tej bohaterskiej rodziny znajdziemy w zbiorach IPN: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/140845,Historia-rodziny-Ulmow-dzien-w-ktorym-ich-zamordowano-zostal-ustanowiony-Narodow.html