Święto Ministrantów i Lektorów

LSO

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to patronalne święto LSO - Liturgicznej Służby Ołtarza. Trudno zliczyć ilu chłopców - dzisiaj już też mężczyzn służyło Bogu przy ołtarzu przez 12 lat istnienia naszej parafii. Na dzień dzisiejszy jest to ok. 60 chłopców, którzy jako lektorzy i ministranci pełnią zaszczytne funkcje w zgromadzeniu liturgicznym.

Formacja

Ministranci i lektorzy przygotowują się do służby, wszelkich uroczystości podczas sobotnich zbiórek. Niewątpliwie to wielkie wyrzeczenie i poświęcenie kiedy ich rówieśnicy o tej porze śpią. Zbiórki są w soboty miedzy 8 a 9. Wstać po całym tygodniu nauki, zajęć to godna podziwu sprawa. Na zbiórkach LSO poznajemy nazwy paramentów liturgicznych, ich znaczenie, jak o nie dbać i oczywiście jak nimi się posługiwać i kiedy. Formacja ponadto pozwala jeszcze lepiej zrozumieć Eucharystię i inne rzeczy, które dzieją się we wspólnocie Kościoła.

Służba

Często możemy dostrzec jak cenna jest pomoc ministranta czy lektora podczas liturgii dlatego LSO posiada dyżury w grafiku tygodniowym. Każdy taki grafik może dostrzec na tablicy w naszej zakrystii. Pomiędzy szkołą, zajęciami dodatkowymi młodzi chłopcy znajdują czas na spotkanie z Bogiem i na służbę. Bywają i tacy ministranci, którzy imponują swoim zaangażowaniem i niemal codziennie stają przy ołtarzu będąc już w zakrystii po godz. 6:00.

Integracja

LSO to grupa, która tworzy wzajemne relacje. Robimy to na różne sposoby. M.in. wyjeżdżamy w różne miejsca, gdzie możemy wspólnie spędzić czas np. Termy, różne miejsca kultu znane i ważne w naszej ojczyźnie. Bardzo ważną role we wspólnej służbie pełni wzajemna pomoc i to, że możemy na sobie polegać dlatego też m.in. udaliśmy się w ostatnim czasie na wspólną rozgrywkę paintballową - ministranci na laserowy a lektorzy na paintball z kulkami. W takich chwilach emocji nie brakuje, ale też frajdy z tego, że możemy w taki sposób spędzać czas. Najlepsi ministranci i lektorzy są odpowiednio doceniani za ich poświęcenie np. Wspólnym wyjazdem na gokarty. Takie wspólne spędzanie czasu motywuje do dalszej służby.

Nieoceniona bliskość

Najważniejsza w LSO jest służba Bogu i Jego bliskość. To zaszczyt i odpowiedzialność służyć Bogu dlatego potrzeba wielu starań żeby bycie ministrantem i rozpoznawalność z tego powodu potwierdzać swoim życiem w szkole, w domu i wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Jest to bardzo trudne bo im bliżej Boga tym bardziej „ktoś” walczy by to zepsuć. Często sobie przypominamy o tym wielkim zaszczycie odpowiedzialności więc troska o to, by Pan Bóg był na 1. miejscu jest naszym priorytetem.

Wdzięczność

W tym miejscu potrzeba nam wyrazić wdzięczność wobec ks. Proboszcza za zaufanie, ale także rodzicom za wszelkie i ciągłe wsparcie, za motywację, współpracę i pomoc. Bez takich osób na pewno grupa LSO naszej parafii nie byłaby tak liczna i prężna w swoim działaniu.

Czy warto należeć do LSO?

Każdy młody chłopiec musi sobie na to odpowiedzieć sam. Jeżeli szukasz miejsca, grupy, w której będziesz się rozwijać, tworzyć prawdziwe relacje i czasem dobrze i wartościowo spędzić czas to LSO jest właśnie takim miejscem.

Wszystkim ministrantom i lektorom składamy najlepsze życzenia w dniu ich święta. Otaczamy ich naszą modlitwą.