Odpust ku czci św. Jana Chrzciciela

Odpust

W niedzielę 25 czerwca przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci naszego Patrona - św. Jana Chrzciciela. Ksiądz Proboszcz podczas kazań nawiązał do postaci Zachariasza - ojca św. Jana Chrzciciela, który mimo trudnego doświadczenia braku potomka, co w ówczesnych czasach było traktowane jak kara od Boga, służył wytrwale w świątyni jako kapłan swoją modlitwą i postawą. W podeszłym wieku otrzymał wielki, dar - syna, który przygotowywał świat na przyjście Zbawiciela. Postawa Zachariasza zachęca nas do zaufania Bogu jeszcze raz od nowa i do trwania, mimo poczucia braku wynagrodzenia za podjęty trud.

Szczególnym wyróżnieniem jest dla naszej parafii otrzymanie relikwii św. Floriana - tych, które w XII wieku dotarły do Krakowa.

Relikwie zostały wprowadzone do naszej kaplicy podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 11:00, celebrowanej przez ks. Janusza, ks. Pawła oraz ks. Czesława Hausa, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, który jest również diecezjalnym duszpasterzem straży pożarnych. Ks. Czesław podczas wygłoszonego do nas kazania zwrócił uwagę na szczególne przesłanie św. Jana Chrzciciela do współczesnego człowieka aby pielęgnować w sobie cnotę cierpliwości, jakby obecnie zapomnianą, nie oczekując natychmiastowych efektów swoich działań.

W parafialnej uroczystości uczestniczyli również księża z Biegonic, Gabonia, Przysietnicy oraz Podegrodzia.

Podążając za tradycją odpustową młodzież naszej parafii przygotowała mnóstwo słodkości, którymi można się było delektować wspierając jednocześnie ich wyjazd wakacyjny.