Pielgrzymka do Matki Bożej Kalwaryjskiej

Pielgrzymka

Ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia dużą grupą parafian wraz z księdzem Łukaszem spędziliśmy na pielgrzymce do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Pierwszym przystankiem był Przemyśl - urocze miasto położone na wzgórzach, pełne zabytkowych świątyń. Nasza przewodniczka z wielką pasją opowiadała o tym mieście i jego osobliwościach - lwowskim rokoko, sgraffito oraz św. Wincentym, który nie bez przygód stał się patronem miasta, a jego relikwie znajdują się w kościele franciszkanów. Zobaczyliśmy m.in.: Rynek, Archikatatedrę Przemyską wraz z podziemiami i kościół karmelitów z piękną amboną.

Następnie udaliśmy się do niedalekiego Krasiczyna, aby zobaczyć piękny przykład architektury renesansowo-manierystycznej ze ścianami zdobionymi dekoracjami sgraffitowymi. Zamek został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna, później przebudowywany a po II Wojnie Światowej odrestaurowany.

Po zwiedzeniu zamku i spacerze po ogrodach pojechaliśmy do Kalwarii Pacławskiej, gdzie wzmacnialiśmy naszego ducha. Przeszliśmy Kalwaryjską Drogą Krzyżową położoną w malowniczych zakątkach Pogórza Przemyskiego. Palące sierpniowe słońce i pokonywane pagórki przypominały o pokutnym charakterze naszego nabożeństwa. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w Nieszporach odprawianych przez franciszkanów, a później we Mszy Świętej sprawowanej przy cudownym obrazie. Po kolacji poznaliśmy historię klasztoru i obrazu, pomodliliśmy się Różańcem i w dźwięku fanfar żegnaliśmy Matkę Bożą w cudownym wizerunku, który na noc był zasłaniany.

Rano po Godzinkach, Mszy Świętej i śniadaniu pojechaliśmy do Komańczy. Tam w Klasztorze Sióstr Nazaretanek siostra Agnieszka opowiedziała nam historię pobytu internowanego bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem programu było Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. Tam pomodliliśmy się Koronkę i poznaliśmy historię życia bł. księdza Bronisława Markiewicza , który po objęciu tamtejszej parafii stworzył zakład wychowawczy dla młodzieży opuszczonej i zaniedbanej.  Przyczynił się również do założenia Zgromadzenia Michała Archanioła, które ostatecznie powstało po jego śmierci. Dzieci miały niebywałą okazję przymierzyć kurtkę św. Jana Pawła II znajdującą się w tamtejszym muzeum.

Pielgrzymka upłynęła bardzo szybko - był czas modlitwy, budowania relacji i czas relaksu, a dzięki świetnej organizacji wyjazdu mogliśmy zobaczyć i usłyszeć tak wiele.