Uroczystość Odpustowa i Jubileuszowa

25lecie

Uroczystość Odpustową ku czci Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela przeżywaliśmy w niedzielę 26 czerwca. Kazania wygłosił i Sumę Odpustową poprowadził ks. Krzysztof Mikołajczyk, proboszcz parafii katedralnej Matki Kościoła w Bouar, w diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Oprócz oddania czci patronowi parafii, tego dnia świętowaliśmy Jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. proboszcza Janusza oraz 5-lecie święceń ks. Łukasza. Na uroczystości obecni byli rodzice, matka chrzestna, siostra i dalsza rodzina ks. proboszcza oraz rodzice ks. Łukasza.

Tegoroczny kaznodzieja pogratulował nam wyboru patrona parafii, pięknego a zarazem wymagającego. Przedstawiając duchowy zarys sylwetki Jana Chrzciciela, odniósł się do swojej posługi misyjnej, w której – tak jak w życiu Jana i w życiu Kościoła – pełno jest wydarzeń niezrozumiałych dla świata, a jednak mają miejsce, bo „Bóg tak chciał” i okazują się Jego wielkim darem. Zostaliśmy wezwani do życia w prawdzie  i w pokorze. Zwracając się do kolegi jubilata, naszego proboszcza, misjonarz podkreślił, iż kapłańska posługa to odważne głoszenie prawdy i niesienie światła dla tych, którzy są na pustyni wiary, pustyni cywilizacji i pustyni naszych czasów, a świadectwo kapłańskiego życia i okazanie ludziom serca przemawia mocniej niż słowa. Kaznodzieja pogratulował naszemu proboszczowi wędrowania razem z parafianami, troski o małe wspólnoty i duży kościół wskazując, iż został on powołany i wybrany do posługi w tej wspólnocie i w tym czasie bo „Bóg tak chciał”.

Wzięliśmy sobie mocno do serca prośbę ks. Krzysztofa, aby nie ustawać w codziennej modlitwie za kapłanów, choćby krótkiej, ale wytrwałej.

Po procesji i uroczystym Te Deum wszyscy uczestnicy Sumy Odpustowej zgromadzili się na zewnątrz świątyni, gdzie czekały niespodzianki – lizaki od dzieci dla ks. Proboszcza, za każdy rok kapłaństwa jeden i życzenia od przedstawicieli parafii dla naszych duszpasterzy jubilatów. W blasku fajerwerków i przy sypaniu konfetti, symbolizującym całkowite zanurzenie się w atmosferze radosnego świętowania, ojciec duchowy parafii otrzymał podarunki – specjalne błogosławieństwo od papieża Franciszka i prezent, dzięki któremu będzie mógł wreszcie udać się na zasłużony wypoczynek. Zaskoczeniem był także tort, tak ogromny, że wystarczyło dla wszystkich uczestniczących w odpustowo – jubileuszowej liturgii.