I Jesienne Czytanie na osiedlu Poręba Mała

Dziady

Dnia 20 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 17 odbyło się I Jesienne Czytanie na osiedlu Poręba Mała. Wydarzenie było zorganizowane przez Fundację Pokój Zaczyna się od Uśmiechu działającą na naszym osiedlu oraz naszą parafię. Uczestnicy korzystali z gościnności dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 - pani Renaty Czop. Wysłuchaliśmy drugą część utworu „Dziady” Adama Mickiewicza.

Niezwykłą ucztę intelektualną zapewnili nam sądeccy aktorzy - Jacek Mazanec, Elwira Michalska, Irena Michalska, Małgorzata Rzepa oraz Marcin Sarota, a dramatyzmu dodawał niepokojący dźwięk skrzypiec, na których grała Cecylia Wojdyło. Aktorzy w mrocznej scenerii mieli do dyspozycji tylko i aż głos, którym posługiwali się tak sugestywnie, że słuchając opowieści o kolejnych zjawach pojawiających się podczas dawnych słowiańskich obrzędów słuchaczy przechodziły ciarki. Całości wrażeń estetycznych dopełniały dekoracje z jesiennych owoców, luster i lampionów, które były jedynym źródłem światła i swym subtelnym blaskiem pobudzały wyobraźnię. Na sali oprócz krzeseł poukładane były pufy, koce i poduszki, na których można było wygodnie spocząć wsłuchując się w głosy aktorów i muzykę.

Po zakończeniu utworu słuchacze mogli skorzystać z przepysznych słodkości, napić się kawy i herbaty oraz chwilę porozmawiać. W drugiej części wieczoru odbył się konkurs wiedzy na temat utworu „Dziady” w którym uczestniczyli przedstawiciele czterech klas ze Szkoły Podstawowej nr 17. Wiedza uczniów była spora i każda klasa uczestnicząca w konkursie dostała upominki, natomiast zwycięzcy otrzymali dofinansowanie do wycieczki szkolnej w kwocie 2000 złotych.

Były to niezapomniane chwile a listopadowy mroczny czas przeżyty w baśniowej atmosferze pozostanie na długo w pamięci. Już czekamy z niecierpliwością na kolejne wydarzenia z cyklu „Życie jest jak książka”, które stanowią doskonałą alternatywę spędzenia czasu.