Słowo Proboszcza

Drodzy Parafianie,

 1. We Mszy Świętej może uczestniczyć 5 osób nie licząc Kapłana i Organisty. Pierwszeństwo mają osoby zamawiające intencje Mszy Świętej; bardzo proszę uzgodnić to telefonicznie z księdzem proboszczem i potwierdzić swój udział; przynajmniej dzień wcześniej.
 2. W środę, czwartek i piątek Adoracja Pana Jezusa od godz. 17:00 zakończona Mszą Świętą o godz. 18:00 (czas letni); W kościele może być tylko 5 osób.
 3. Spowiedź Święta codziennie od godz. 6:00 - 6:30 i podczas Adoracji (17:00 - 18:00). W kościele może być tylko 5 osób, nie licząc kapłanów spowiadających. Na Spowiedź Świętą można umówić się z kapłanem telefonicznie. Można poprosić Caritas parafialny o przywiezienie osób starszych, chorych, bez samochodu do kościoła. Caritas parafialny również może zrobić konieczne zakupy. Numer telefonu na stronie parafialnej.
 4. Do chorych z Komunią Świętą udajemy się (kapłani) tylko w niebezpieczeństwie śmierci; Wiatyk.
 5. Decyzja o I Komunii Świętej zapadnie dopiero po 12 kwietnia br. (patrz komunikat Księdza Biskupa Ordynariusza: https://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/wiadomosci/pola/item/7578-komunikat-kurii-diecezjalnej-w-tarnowie-w-sprawie-uroczystosci-pierwszej-komunii-swietej-w-diecezji-tarnowskiej-w-2020r).
 6. Obrzędy Wielkiego Tygodnia - szczegóły będą podane w późniejszym czasie. Jednak wszystko wskazuje, że obrzędy będą w obecności tylko 5 osób.
 7. Przygotowujemy treść modlitwy do poświęcenia pokarmów w domu; będzie też przygotowana woda święcona w buteleczkach do odbioru na zewnątrz kościoła (w późniejszym terminie podamy szczegóły); np przy okazji robienia zakupów w sklepie.
 8. Codziennie zapraszamy do modlitwy różańcowej on-line o 20:30 i do transmisji Mszy Świętych.
 9. Jak i kiedy się spowiadać:

Mały dekalog spowiedzi podczas epidemii

ks.Wojciech Węgrzyniak
dodane 2020-03-26 21:52

 1. Jak nie masz grzechów ciężkich, nie szukaj spowiedzi. Siedź w domu i ciesz się łaską uświęcającą.
 2. Jak zawsze chodziłeś do spowiedzi przed Wielkanocą, to zrób to później. Przykazanie kościelne mówi, żeby przynajmniej raz w roku spowiadać się a nie że przed Wielkanocą i to gdy się ma grzechy ciężkie, więc żadnej winy nie będzie.
 3. Jak robiłeś Dziewięć Pierwszych Piątków i jeszcze nie skończyłeś, nie panikuj. Bóg zna Twoje pragnienie, pozwoli Ci przeżyć, zrobisz je jeszcze nie raz i to ze spokojnym sercem.
 4. Jak jesteś na kwarantannie albo boisz się panicznie przyjścia do kościoła z obawy przed zarażeniem, wzbudź sobie żal doskonały. Żałuj szczerze za grzechy. Wyspowiadasz się z nich jak minie zagrożenie.
 5. Jak boisz się trochę mniej, ale nie ufasz spowiedzi w konfesjonale, umów się telefonicznie czy mailem w parafii na indywidualną spowiedź w innym miejscu.
 6. Jak potrafisz zachować bezpieczeństwo, zorientuj się, w których kościołach jest spowiedź i kiedy. Wybierz ten kościół, który jest blisko Twojego miejsca zamieszkania czy pracy, tak by jak najmniej przemieszczać się po drogach.
 7. Spowiadaj się krótko i konkretnie. Na rozmowy przyjdzie jeszcze czas. Teraz najważniejsze jest rozgrzeszenie.
 8. Przyjdź do spowiedzi jak najprędzej. Z każdym dniem będzie więcej zarażonych, więcej ludzi w kwarantannie, również księży. Będą zamykane kolejne kościoły i plebanie. Może się okazać, że o spowiedź będzie trudniej niż o płyn na Orlenie.
 9. Staraj się nie grzeszyć, żebyś nie musiał za parę dni znowu szukać spowiednika, bo to będzie towar coraz bardziej deficytowy.
 10. Jeśli masz grzechy ciężkie i jeszcze się cieszysz, że teraz możesz spokojnie dalej grzeszyć, tłumacząc, że nie możesz inaczej, bo spowiedź jest narażeniem bezpieczeństwa Twojego czy innych, módl się, żebyś zdążył nawrócić się przed śmiercią.

Niech Was Pan błogosławi: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Amen.
Św. Janie Chrzcicielu - módl się za nami
Św. Matko Tereso z Kalkuty - módl się za nami.

Duszpasterze Parafii