Kiedy gasną światła

Organy

Młodzież należąca do Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem księdza Romana i Pani Kingi, przygotowała poruszającą głębią przekazu inscenizację pt. „Kiedy gasną światła”. Mogliśmy ją podziwiać w sobotę 25 stycznia o godz. 17:00 w naszej kaplicy. Oprócz sporej dawki humoru, zwłaszcza kiedy św. Mikołaj prowadził negocjacje z elfami, przedstawienie dostarczyło nam tematów do refleksji.

Młodzi w przebraniach aniołów i diabłów pięknie odegrali sceny walki dobra ze złem, która toczy się w nas i wokół nas. Aktorzy grający wielopokoleniową rodzinę  przy wigilijnym stole, pobudzili nas do zadumy nad obrazem współczesności zawładniętej pośpiechem, przepracowaniem, brakiem czasu dla bliskich, koncentracją na sobie, zdominowanej przez media. Dopiero kiedy zabrakło prądu, atmosfera przy stole zmieniła się nie do poznania. Dostrzeżenie swoich błędów, wzajemne przeproszenie, docenienie wartości poszczególnych osób w rodzinie, zwłaszcza tych starszych, szczery, budujący dialog – takie owoce zrodziły się, kiedy zgasły zewnętrzne światła. Członkowie rodziny uświadomili sobie, że „obchodzili urodziny bez solenizanta”, czyli bez Jezusa w centrum ich rodzinnego życia. 

Wspominając okres wojenny, młodzi aktorzy wezwali nas do większego docenienia możliwości przeżywania Świąt w pokoju. Zachęcili też do zachwytu nad doniosłością Wigilijnej Nocy.

Niepowtarzalną atmosferę jasełek oprócz gry i strojów młodzieży, stworzyły odpowiednio dobrana dekoracja, oświetlenie, podkład muzyczny oraz zasłuchana i zapatrzona publiczność.

Dzień wcześniej grupa gościła z przedstawieniem w Domu Pomocy Społecznej w Zawadzie, sprawiając ogromną radość tamtejszym pensjonariuszom. Wybierają się także do zaprzyjaźnionego DPS w Tarnowie.