Z darami na Ukrainie

Ukraina

5 października członkowie Szkolnego Koła „Caritas” wraz z księdzem Romanem i panią Kingą udali się wspólnie na trzydniową wycieczkę na Ukrainę. Celem głównym wyjazdu było przekazanie darów (przyborów szkolnych, produktów żywnościowych) mieszkańcom ukraińskiej wsi Krysowice. Akcja zorganizowana była przez Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej nr 17 w Nowym Sączu oraz przez Szkolne Koło Caritas. Dzięki wielkoduszności i wielkości serc uczniów i mieszkańców osiedla Poręba Mała, członkowie wycieczki mogli przekazać na ręce sióstr dużą ilość zebranych darów.

Zanim uczniowie przekroczyli granicę polsko-ukraińską udali się do Tarnowa na ul. Szpitalną, aby tam spotkać się z wcześniej poznanymi pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej. Tam brali udział w zajęciach grupowych, gdzie wspólnie z mieszkańcami śpiewali piosenki biesiadne. Po zajęciach młodzież wraz z panią odprowadzili pensjonariuszy do pokoi i tam kontynuowali rozmowy. Jak wiadomo, w miłym towarzystwie czas szybko płynie, dlatego uczniowie musieli się pożegnać i wyruszyć w dalszą drogę. Kolejnym punktem w drodze do celu było przekroczenie granicy. Mimo dwugodzinnego czasu oczekiwania na przejazd uczniowie wspólnie z opiekunami nie nudzili się, spędzili czas na grach i śpiewie.

Wieczorem przybyli do Krysowic, do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, którym przekazali dary. Po zakwaterowaniu się w salach, udali się na kolację. Następnie uczestniczyli we Mszy świętej w kaplicy u sióstr. Dzień zakończył się wspólnymi grami i zabawami, którym towarzyszyła wielka radość z przebywania razem.

Następnego dnia po porannej mszy świętej udali się do miejscowego kościoła, następnie wyruszyli do polskiej miejscowości Strzelczyska, porozmawiać z tamtymi mieszkańcami. Ze Strzelczysk wyruszyli do Lwowa. Tutaj rozpoczęli zwiedzanie tego pięknego miasta położonego na rzece Pełtew. Swoje zwiedzanie rozpoczęli od wymiany waluty. Następnie udali się na piękny lwowski Rynek, zwiedzili Cerkiew św. Andrzeja i Klasztor Bazylianów, Operę Lwowską, Cerkwię Najświętszej Eucharystii i Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej oraz pomnik Adama Mickiewicza, jeden z najpiękniejszych w Europie. Po długim zwiedzaniu przyszła pora na obiad, aby zregenerować siły na dalsze poznawanie miasta. Kolejnym punktem zwiedzania był Cmentarz Łyczakowski, który działa od 1786 roku. Na cmentarzu tym  pochowano wśród narodowości ukraińskiej m.in. Polaków, a wśród nich Stefana Banacha, Seweryna Goszczyńskiego oraz Marię Konopnicką przy grobie, której uczestnicy wycieczki uroczyście odśpiewali Rotę, utwór napisany przez poetkę. Udali się również na wschodnią część cmentarza – na Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie znajdują się mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych.

Po udanym dniu młodzież wspólnie z panią i księdzem udali się na nocleg do hotelu Tetris we Lwowie, gdzie po kolacji spędzili czas na wspólnych grach.

W niedzielny poranek uczestnicy wycieczki poszli na śniadanie. Gdy już brzuszki były pełne wybrali się do parku, gdzie w promieniach słońca podziwiali uroki Lwowa i wymieniali się swoimi spostrzeżeniami. Pobyt w parku uwieńczył wspólny taniec. Po chwili przyjemności przyszedł czas na modlitwę, dzieci wspólnie z opiekunami udali się do Katedry na uroczystą mszę świętą w języku polskim. W końcu nadszedł czas, aby pożegnać się z Lwowem i Ukrainą i powrócić do domu. Wszyscy zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni radości powrócili do Nowego Sącza.