Niedzielne warsztaty dla scholi dorosłych

Olga Trzebicka

W niedzielę 18 marca 2018 r. schola dorosłych uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych w zakresie emisji głosu. Warsztaty przeprowadziła Pani Olga Trzebicka - absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, sopranistka występująca m.in. w Filharmonii Krakowskiej, wykładowca Szkoły Kantorów w Krakowie, członek jury w konkursach wokalnych, nauczycielka śpiewu o niekonwencjonalnych metodach nauczania.

Instruktorka podzieliła się swoją wiedzą i przeprowadziła praktyczne ćwiczenia grupowe oraz indywidualne z poszczególnymi członkami scholi, starając się zaszczepić metodę  zaangażowania w śpiew całego ciała, nie tylko gardła i strun głosowych.

- „Naprawdę było warto zostawić na większą część niedzieli dom i rodzinę i wziąć udział w warsztatach. Bardzo dużo nam to dało. Same byłyśmy zaskoczone, jak wielka jest różnica między  śpiewem z nastawieniem jedynie na użycie aparatu głosowego, a śpiewem z wykorzystaniem całego ciała, pomagając sobie przy tym różnymi gestami i ruchem. Z pewnością nie był to dzień stracony. Są momenty, kiedy dla Pana i sprawy Jego Królestwa  trzeba zostawiać codzienność, dom, współmałżonka i dzieci, a On to wynagradza. Na warsztatach, rozpoczętych oczywiście modlitwą i powierzonych Bogu, doświadczyłyśmy  mocy i radości trwania w tej wspólnocie.” – dzieli się jedna z uczestniczek warsztatów.

Ze względów praktycznych i w związku z niedzielnym obłożeniem kaplicy, szkolenie odbyło się w domu Pani Barbary, szefowej scholi. Zakończyło się Mszą Św. po Gorzkich Żalach, którą schola ubogaciła swoim śpiewem.