Droga Krzyżowa w obozie Auschwitz II-Birkenau

Auschwitz

3 marca 2018 r. w pierwszą sobotę miesiąca, wspólnota parafialna Rycerstwo Niepokalanej wraz z innymi członkami parafii pod opieką księdza Romana wybrała się na Drogę Krzyżową do byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu. Droga Krzyżowa była poświęcona modlitwie o trzeźwość narodu polskiego, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Trzeźwość egzaminem z wolności”.

Pielgrzymi udając się do podoświęcimskiej Brzezinki zatrzymali się w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby pokłonić się Matce Bożej. Przed jej wizerunkiem każdy z pielgrzymów mógł w ciszy przeprosić, podziękować i prosić o potrzebne łaski dla siebie, swoich rodzin, a także parafii.

Po przybyciu do Brzezinki wszyscy parafianie, jak i inni wierni z różnych zakątków Polski, zebrali się przy Bramie Śmierci na terenie dawnego KL Auschwitz II-Birkenau. W czasie II wojny światowej wjeżdżały tu wagony z więźniami przeznaczonymi do masowej egzekucji. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince organizuje od 1986 roku Bractwo Trzeźwości w Oświęcimiu.

O godzinie 10:00 wierni wyruszyli w ponad dwukilometrową trasę wśród ruin pieców krematoryjnych i obozowych baraków. Przemierzając obozowe ścieżki, rozważali stacje Męki Pańskiej oraz słuchali o męczeństwie więźniów i więźniarek w obozie hitlerowskim. Rozważania te były przeplatane pięknymi, pełnymi wzruszeń świadectwami anonimowych alkoholików i ich najbliższych. Podejmowali oni trudny, ale jakże piękny dla nich temat. Mówili o swoim upadku, ale i zwycięstwie, które zawdzięczają Bogu i Matce Najświętszej.

Uwieńczeniem pielgrzymki była Msza Święta w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Głównym koncelebrantem był ksiądz prałat Władysław Zązel, emerytowany duszpasterz trzeźwości Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W nawiązaniu do świadectw anonimowych alkoholików przypomniał, że poznanie prawdy wyzwala i prowadzi do wolności.