Domowy Kościół

Co to jest Domowy Kościół

Domowy Kościół

Domowy Kościół to gałąź rodzinna ruchu Światło-Życie założona przez Ks. Franciszka Blachnickiego w1973r. Działa przy parafiach. Formacja w Domowym Kościele owocuje wzrostem wiary, pogłębieniem relacji z Bogiem. Wspomaga we właściwym tzn. zgodnym z Bożym zamysłem, kształtowaniu relacji ze współmałżonkiem, z dziećmi, rodzicami, teściami i dalszym otoczeniem.

Domowy Kościół

Rodziny Domowego Kościoła spotykają się raz w miesiącu w tzw. kręgach liczących kilka małżeństw, w jednym z domów (co miesiąc u innej rodziny)  a nad spotkaniami czuwa kapłan. Spotkanie składa się z kilku części:

  • dzielenie się życiem – w tej części przy skromnym poczęstunku (kawa, herbata  i ciasto) małżeństwa dzielą się swoją codziennością, przeżywanymi radościami i sukcesami a także trudnościami z jakimi się borykają,
  • część modlitewna- rodziny rozważają  wyznaczony fragment Pisma Świętego i odmawiają dziesiątek Różańca,
  • część formacyjna – para animatorska omawia określony temat, każde z małżeństw może włączyć się do dyskusji.

Całość spotkania podsumowuje w kilku zdaniach kapłan i udziela  błogosławieństwa.

Świadectwo naszych parafian

Do Domowego Kościoła wstąpiliśmy po 10 latach małżeństwa we wrześniu 2010r. mając czwórkę dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Wstępowaliśmy z oporem i wewnętrznymi obawami czy to ma sens, czy nie będzie to strata czasu. Nawet po kilku pierwszych spotkaniach pojawiały się wątpliwości. Zapamiętaliśmy jednak wstępną uwagę pary animatorskiej, że tam gdzie jest wielkie dzieło Boże, tam zawsze będzie mącił szatan, próbując zniechęcić i odwieść od powziętych postanowień. Patrząc z perspektywy czasu bardzo żałujemy, że wstąpiliśmy do kręgu tak późno, bo przez te 10 lat małżeństwa moglibyśmy uniknąć wielu błędów popełnionych w relacji między nami małżonkami oraz błędów wychowawczych względem dzieci.

Posiadanie małych dzieci nie jest przeciwwskazaniem do bycia w Domowym Kościele.  W naszym kręgu jest łącznie 14 dzieci. Właśnie dlatego spotkania odbywają się w domach a nie na plebanii, aby łatwiej było je ogarnąć. W domach są zabawki, maluchy mogą w każdej chwili zajrzeć do swoich rodziców, matki mają niemowlęta przy sobie, mogą wyjść do sąsiedniego pokoju i np. nakarmić piersią czy podgrzać w kuchni mleko. Większymi smykami zajmują się w czasie trwania spotkań starsze siostry, kuzynki czy inne osoby z rodziny. Zawsze udaje się zorganizować odpowiednią opiekę. Dla dzieci jest to także szansa na rozwój, przebywają w większej grupie, starają się -na ile potrafią i ich wiek na to pozwala- „nie przeszkadzać” rodzicom. Przychodzą dopiero na błogosławieństwo końcowe.

Bardzo cennym elementem spotkań kręgu jest dla nas obecność kapłana – naszego ks. Proboszcza. Na co dzień zabiegany, z mnóstwem spraw na głowie, pod Kancelarią po Mszach Świętych-długie kolejki. Domowy Kościół daje możliwość innego kontaktu z duszpasterzem, kontaktu nie tylko z ambony ale bezpośredniego i bliskiego. Cenne wskazówki naszego Pasterza, jakie daje małżonkom włączając się w spotkanie kręgu, pozostają na długo w pamięci i okazują się bardzo przydatne w naszym życiu małżeńskim i rodzinnym.

Bardzo budujące jest także dzielenie się z innymi małżeństwami swoimi porażkami i zwycięstwami. Dzięki podpowiedziom rodzin z naszego kręgu wprowadziliśmy kilka pozytywnych zmian dotyczących wychowywania dzieci oraz relacji z naszymi rodzicami. Jedni drugich wspieramy, wzajemnie się ubogacamy. Wymieniamy się wartościowymi książkami, filmami. Tworzą się bardzo silne więzi przyjaźni.

Wszystkie małżeństwa Domowego Kościoła stopniowo z upływem czasu podejmują tzw. zobowiązania. Należą do nich: modlitwa osobista z Pismem Świętym, modlitwa rodzinna z dziećmi, modlitwa małżeńska oraz dialog małżeński. Wskazany jest też udział w rekolekcjach co drugi rok. Początkowo elementy te mogą wydawać się ciężarem czy przykrym obowiązkiem. My też tak je postrzegaliśmy. Jednak po zastosowaniu ich w praktyce stwierdziliśmy, że nie są ciężarem ale wielkim darem i przywilejem, narzędziem budowania komunii małżeńskiej. Dzięki praktykowaniu tzw. „zobowiązań” przybliżamy się do Boga i do siebie nawzajem.

Konflikty małżeńskie i rodzinne są nieuniknione, jesteśmy wszyscy słabi i grzeszni.  Przez formację w Domowym Kościele uczymy się innego, nowego podejścia do rozwiązywania konfliktów. Zauważyliśmy poprawę we wzajemnej komunikacji. Uczymy się podchodzenia do naszych negatywnych emocji z dystansem, staramy się nie przywiązywać wagi do ulotnych niepotrzebnych słów wypowiedzianych w złości. Na co dzień praca, dzieci, zmęczenie, brakuje czasu na omawianie trudnych spraw. Kościół Domowy proponuje nam wspaniałe narzędzie jakim jest comiesięczny dialog małżeński.

Kupując drogie i skomplikowane urządzenie i chcąc żeby spełniło ono swoją funkcję potrzebujemy instrukcji obsługi od producenta. Jeśli zaczniemy urządzenie obsługiwać po swojemu, naciskając niewłaściwe przyciski w nieodpowiednim czasie to dobra zabawa szybko się skończy, urządzenie popsujemy i po prostu nie spełni roli do jakiej zostało przeznaczone. Podobnie jest z małżeństwem. Obserwujemy wielki kryzys małżeństwa i rodziny. Wiele osób traktuje małżeństwo jako umowę cywilno-prawną, bez odniesienia do jego nadprzyrodzoności i sakramentalności. A to przecież Bóg stworzył małżeństwo z miłości i dla miłości. Bóg  pragnie aby było ono źródłem szczęścia dla nas dwojga oraz całej rodziny. Aby tak się stało, trzeba po prostu przestrzegać Bożej instrukcji obsługi tego skomplikowanego „urządzenia” jakim jest małżeństwo. Bóg wie najlepiej co i w jaki sposób mamy czynić, aby to nasze małżeństwo było trwałe i szczęśliwe. Formacja we wspólnocie Domowego Kościoła ułatwia nam odczytywanie Bożej instrukcji obsługi i wspiera w jej wcielaniu w życie.

Jeszcze wiele pracy formacyjnej przed nami, pragniemy trwać w  Domowym Kościele do końca naszego życia. Zachęcamy wszystkich małżonków naszej parafii do wstępowania do kręgów i wspieramy ks. Proboszcza w ich tworzeniu.

Kasia i Jarek

 

Jak przystąpić do Domowego Kościoła w naszej parafii

Małżonkowie pragnący formować się w kręgu Domowego Kościoła są proszeni o zgłaszanie się  u ks. Proboszcza. Spotkanie organizacyjne odbędzie się po zgłoszeniu się odpowiedniej ilość małżeństw (conajmniej 4).

Więcej o Domowym Kościele znajdziesz …tutaj